„McQueen”: Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen [FILM]

Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu, McQueen stworzył wartą miliony dolarów luksusową markę. Alexander McQueen stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? 

W filmie dokumentalnym zatytułowanym „McQueen” dużo odpowiedzi na pytania o jego twórczość. Z pewnością to historia człowieka, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury. Premiera w polskich kinach 20 lipca.

Zobacz polski zwiastun filmu:

Na opowieść o życiu i fascynującej osobowości McQueena składają się unikalne materiały wideo z samym Alexandrem, wspomnienia rodziny – oraz przedstawicieli świata mody. Jedną z bohaterek dokumentu jest polska modelka, Magdalena Frąckowiak. Niejednokrotnie miała okazję prezentować na wybiegu ubrania domu mody McQueen, pracowała również z samym projektantem.

8 lat temu zajmowała 13. miejsce na liście najlepszych światowych modelek „Top 50 Models” – i właśnie jej Alexander McQueen powierzył otwarcie jednego z wyjątkowych pokazów – ostatniej, jak się okazało, kolekcji projektanta. Nosiła nazwę „Plato’s Atlantis”

fot. Vogue.it
fot. Vogue.it

Magdalena Frackowiak at Alexander McQueen S/S 2010, “Plato’s Atlantis”.

Na liście osób, które na ekranie wspominają Alexandra McQueena, znalazło się wiele modowych sław, m.in.: stylista i kostiumograf Koji Tatsuno, Bobby Hillson – projektantka, pisarka i założycielka Saint Martin’s School of Art MA Fashion course (tam McQueen rozpoczął pobieranie nauk z dziedziny mody), Romeo Gigli – włoski projektant, pod okiem którego w Mediolanie McQueen pracował na swoim pierwszym stażu, Sebastian Pons – projektant oraz długoletni asystent i przyjaciel Alexandra, Nicolas Jurnjack – jeden z najbardziej znanych stylistów fryzur w branży, czy Philip Tracey, najsłynniejszy na świecie projektant kapeluszy, którego nakrycia głowy noszą księżna Kate i księżna Meghan (Merkle).

McQueena wspomina w filmie również Tom Ford, amerykański projektant mody, reżyser i scenarzysta, dyrektor kreatywny takich domów mody, jak Gucci czy Yves Saint Laurent, również twórca własnej marki. „Jego kolekcje wzbudzały moją zazdrość” – mówił Ford o projektach McQueena. „Każdego sezonu zastanawiam się czyje kolekcje przykują moją uwagę, które wzbudzą moją zazdrość, a na które spojrzę i pomyślę – to jest niesamowite. I żadna z kolekcji Alexandra nie umknęła mojej uwadze.”

McQueen nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. Wziął pod swoje skrzydła zafascynowanego modą siostrzeńca, by ten mógł uczyć się pod okiem najlepszych. Aktualnie Gary James McQueen jest znanym projektantem, stworzył własna markę, a na pytanie o rodzinną tradycję i modowe dziedzictwo odpowiada:

Duch Alexandra, siła jego wyobraźni i osobowości na zawsze naznaczyły świat mody. I zawsze będą ze mną”.

„McQueen”: Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen [FILM]: Co mówi światowa prasa?

Nasycony emocjami, poruszający, szokujący w swojej szczerości. Dokument o McQueenie, podobnie jak dzieła artysty, nikogo nie pozostawia obojętnym i podbije serca nie tylko wielbicieli mody. Projekty McQueena to część sztuki współczesnej, fenomen popkultury, która łączy różne środki wyrazu i tematy, takie jak śmierć, seks czy szaleństwo.
Screen Daily

Prawdziwy enfant terrible świata mody. Bezczelny w swojej odwadze. Odwaga w poszukiwaniu prawdy o życiu McQueena towarzyszyła także twórcom filmu.
Variety

Piękny wizualnie, a jednocześnie głęboki. Na szkielet filmu składają się archiwalne materiały video z pierwszych pokazów McQueena, materiały rodzinne, rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Wyłania się zza niego fascynujący portret człowieka obdarzonego ogromnym talentem, którego życie jednak kryje tajemnicę.
Vogue

Warto Wiedzieć!

McQueen

Tytuł oryginalny: McQueen
Reżyser: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Występują: Lee Alexander McQueen
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2018
Data premiery: 20 lipca 2018
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 111 min.

Źródło: Materiały prasowe Gutek Film

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares