Apel o walkę z zanieczyszczaniem wód: 5-tonowy wieloryb ze śmieci z oceanów [Ważny przekaz]

Stan zanieczyszczenia odpadami mórz i oceanów woła o pomoc. Obecnie w oceanach pływa 150 milionów plastikowych odpadów, a ich liczba z roku na rok wzrasta.

Kilka tygodni temu Adidas poinformował o akcji „Run For The Oceans” w ramach której marka prowadzi działania pro-ekologiczne dające nam szansę na naprawienie błędów wieloletnich zaniedbań w temacie ochrony środowiska i zanieczyszczenia.

Z tej okazji zaczął produkować obuwie  z wykorzystaniem PARLEY OCEAN PLASTIC™, czyli nici powstałej z upcyklingowanych plastików, zebranych z plaż i nadmorskich osad, do produkcji linii butów adidas x Parley i tym oto sposobem z 11 plastikowych butelek powstaje nowa para obuwia.

Jakiś czas temu szwedzka marka, IKEA również ogłosiła działania EKO

Szwedzki gigant usunie wszystkie plastikowe produkty jednorazowego użytku z asortymentu w sklepach na całym świecie oraz ze swoich restauracji i bistro do 2020 roku. Najpóźniej do 2030 roku IKEA zamierza projektować wszystkie produkty w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, z zamiarem stosowania wyłącznie materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Szwedzka firma chce też rozszerzyć  ofertę  przystępnych cenowo instalacji fotowoltaicznych dla domu oraz innych rozwiązań w zakresie czystej energii do 2025 r.

W Polsce IKEA może się już pochwalić sporymi osiągnięciami w obszarach transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu. W naszych sklepach osiągnęliśmy 100% recyklingu odpadów kartonowych, a do 2025 roku chcemy odzyskiwać też wszystkie odpady drewniane i plastikowe. W ubiegłym roku naszych 80 turbin wiatrowych IKEA w Polsce wygenerowało 456 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 125 911 gospodarstw domowych. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii IKEA w Polsce osiągnęła niezależność energetyczną już w 2016 roku – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

Apel o walkę z zanieczyszczaniem wód: 5-tonowy wieloryb ze śmieci z oceanów [Ważny przekaz]

Nowojorscy artyści z pracowni architektonicznej KCA na potrzeby Brugge Triennale stworzyli rzeźbę-instalację w postaci 11-metrowego wieloryba.

Wyskakujący z kanału w Brugii (Belgia) morski ssak przedstawia skalę problemu. Instalacja waży 5 ton, a śmieci, z których jest zrobiona, zostały zebrane na hawajskim wybrzeżu.

Instalację ze śmieci można oglądać w Brugii do 16 września.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed