Cannes 2019: Parasite w reżyserii Bong Joon-ho ze Złotą Palmą dla najlepszego filmu [Podsumowanie]

Za nami 72. edycja jednego z najbardziej prestiżowych  i zarazem najważniejszych festiwali filmowych – Cannes 2019. Po 12 dniach filmowego maratonu związanego z uroczystymi premierami przyznano najważniejszą statuetkę, Złotą Palmę dla najlepszego filmu.

Mocnymi kandydatami do nagrody była ekranizacja „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino ze śmietanką światowego kina w obsadzie: Bradem Pittem, Leonardo DiCaprio czy Margot Robbie w rolach głównych. Mówiło się też o filmie Jima Jarmusha „Truposze nie umierają”, w którym zagrała Selena Gomez oraz ekranizacja „Ból i blask” Pedro Almodóvara, który co prawda kazał czekać na swój kolejny obraz 3 lata, ale wrócił w dobrym styl. Niestety te najgłośniejsze filmy nie wygrały, ale w środowisku filmowym od dawna mówi się o kinie japońskim, które potrafi mieszać w gatunkach kina tworząc wyjątkowego obrazy. Krytycy i publiczność zgromadzona w Cannes zachwycali się projekcją „Parasite”.

Cannes 2019: Parasite w reżyserii Bong Joon-ho ze Złotą Palmą dla najlepszego filmu [Podsumowanie]

Jury, w którym w tym roku pojawił się polski reżyser, Paweł Pawlikowski, postanowiło wyróżnić południowokoreańskiego reżysera Bong Joon-ho za ekranizację Parasite. Film  otrzymał 8-minutowe owacje na stojąco już po premierze w Cannes, a krytycy mówili o pozytywnym zaskoczeniu.

Jury w składzie z polskim reżyserem Pawłem Pawlikowskim [ Ida i Zimna Wojna], a także aktorką Elle Fanning (Czarownica, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) i Maimouna N’Diaye (Eye of the Storm), reżyserką i scenarzystką Kelly Reichardt (Certain Women) i Alice Rohrwacher (Szczęśliwy Lazzaro), twórcą komiksów Enki Bilal oraz scenarzystom i reżyserom Robin Campillo (120 uderzeń serca) i Jorgos Lantimos (Faworyta) zdecydowali o nagrodzeniu statuetką Antonio Banderasa za rolę w filmie Ból i blask. Statuetkę otrzymała również aktorka Emily Beecham za produkcję Little Joe.

Grand Prix wręczono twórcom Atlantique w reżyserii Mati Diop, a nagrodę Jury przyznano Les Misérables, za którą stoi Ladj Ly.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed