Asics Gel-FujiRunnegade: Obuwie kochające przyrodę[TEST]

4

Jak spalić kalorie przed Świętami?

Nic prostszego…

Wystarczy zmotywować się do biegania, a forma zwykle bywa dowolna. Jedni zaczynają od kilometra, 5km kończąc na luźnej dyszce po okresie przygotowawczym. Jak już znudzi im się 10km, zaczynają starty w półmaratonach stawiając sobie za cel start w maratonie. Myli się ten, kto powie, że to przysłowiowa „bułka z masłem”.  Zanim przebiegłem swój pierwszy maraton przez wiele lat trenowałem sporty zespołowe niemało biegając. Piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna to dyscypliny, które w okresie „dobrej formy licealnej” sprawiały, że budowała się kondycja na kolejne lata. Nie twierdzę, że jej nie podtrzymywałem, ale zawsze bardzo daleki byłem od innych aktywności a z biegiem lat życie pokazało, że czuję frajdę, gdy obije sobie kolano, porysuje czy ubrudzę. Pokochałem nie tylko bieganie w tradycyjnej formie, ale również surwiwal czyli bieg z torem przeszkód do pokonania. Teraz nawet gdy zapisuje się na start w danych zawodach staram się zrobić kilka treningów przed zawodami w parku, lesie, górach czy nad jeziorem. Przyroda wyzwala we mnie bardzo często dodatkowe pokłady energii do spożytkowania. Podczas dziesiątek swoich startów zdarzyło mi się już jako testerowi sprzętu sportowego testować wiele modeli do biegania, ale nie trafiłem jeszcze na tak wymagający but do sprawdzenia. To pierwszy model obuwia stricte trailowego, który testuję i jestem pod ogromnym wrażeniem przyczepności, przepustowości powietrza i miękkości zarazem.

2

O modelu Asics GEL-FujiRunnegade

Mówi się często, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Co prawda w opinii biegacza i definicji obuwia nie jest to nic warte[buty same nie biegają], ale można podejść pozytywnie od samego początku testu. Mówiąc o modelu o numerze T537N 2904 i rozmiarze 45, który otrzymałem do testu, na pierwszy rzut oka i nałożenie jest to obuwie dosyć lekkie[niecałe 263gramy]. Postanowiłem pójść za radą producenta[tylko po części] i przetestować obuwie na polecanych rodzajach nawierzchni. Zanim do nich przejdę warto zacytować kilka słów od producenta:

Model butów trailowych, zaprojektowanych do biegania po bezdrożach, leśnych ścieżkach i szlakach trekkingowych na podłożu naturalnym, w najtrudniejszych warunkach jak głębokie błoto, czy grząski i trudny teren.

Wybrałem się więc do lasu, na polną ścieżkę oraz na wojskowy poligon. Trzy dni testu i wnioski!

1. Bezpieczeństwo

Bardzo często w swoich porannych treningach zapominałem o możliwości nabawienia się kontuzji szczególnie, gdy byłem „biegowym żółtodziobem” bez profesjonalnej ale i bez dalece praktycznej strony biegania. Nauczyłem się. Przy biegu po niepewnym gruncie zdecydowanie robię rozpoznanie. Na czym ono polega? Przede wszystkim nie biegam szybko po nieznanych terenie. Testując offroadowo Asics Gel-FujiRunnegade bardzo mocno zwracałem uwagę na stabilność nogi w obuwiu. Czy są przesunięcia, jak czuje się stopa na krętych ścieżkach, uniesieniach, zbiegach…

2. Wygoda w biegu terenowym

Jak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i modelu do danej stopy wie każdy biegacz- kilometrożerca! W modelu, który testowałem, któremu zlecałem zadania biegowe nie mogłem odczuć dyskomfortu co jest zaletą tego modelu. Nie tylko lekki, ale i odpowiednio zamortyzowany[zastosowano kilka systemów odpowiedzialnych za parametr tego modelu obuwia od Asicsa] podczas pokonywania stromej trasy. Stopa układa się idealnie po rozpoczęciu biegu tak by można było w każdy momencie obuwie zgiąć i np. przeskoczyć terenową przeszkodę, nadbiec, obiec, przejść pod…

IMG_5913

3. Dynamika i rodzaj podeszwy

Podeszwa ASICSa zapewnia odpowiednie trzymanie na utwardzonej nawierzchni. But daje dobre „trzymanie”. Najlepsza przyczepność do podłoża dzięki wyjątkowej podeszwie. Podeszwa pełna wypustek, które idealnie wbijają i odbijają się od ziemi dając nam kolejny + w naszych biegowych starciach z naturą.

3

4. Jakość tkaniny obuwia i odporność na „ciosy”

Nie wprowadzają w stan wilgoci, mają odpowiednią wentylację szybko wysychając. Dobrze zabezpieczona tkanina, a właściwie jej splot chroni przed uszkodzeniami z trasy[kamienie, gałęzie, ostre przeszkody]

1

Podsumowując testy mogę obuwie polecić do biegu terenowego jak również do odbycia treningu na siłowni. Dobrze się zginają, są lekkie, dobrze odprowadzają pot i nienagannie amortyzują. Cena również jest bardzo przystępna jak na ten rodzaj obuwia. Spełniło pokładane nadzieje przed treningowe. Dodatkowym plusem jest fajna kolorystyka i łatwe czyszczenie po zmaganiach chociażby z błotem.

TESTER

Mariusz Mierzwa- biegacz, atleta, tester. W moim bieganiu niemożliwe staje się możliwe. Kiedyś mówiłem, że nie przebiegnę 10km w godzinę. Teraz biegnę luźne 40minut. Aktualnie mam za sobą starty w 23 półmaratonach, 4 maratonach oraz dokładnie niepoliczone starty w surwiwalach chociażby Spartan Race, Runmageddon czy Surwiwal Race. Mam ochotę wystartować w triathlonie. Czy wystartuje? Zawsze w życiu mówię TAK…jeśli chodzi o starty biegowe:)

NIEBAWEM RUSZAMY

Web Banner

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares