Maraton w Berlinie: Eliud Kipchoge nowym rekordzistą świata. Niesamowity czas [To już nadczłowiek?]

Do niesamowitego wyczynu doszło podczas tegorocznego maratonu w Berlinie. Jeden z najszybszych maratończyków na świecie, Eliud Kipchoge pobił rekord świata w maratonie o minutę i osiemnaście sekund. Kenijczyk w Berlinie ukończył bieg z czasem 2:01.39. Dotychczas najszybszy na tym dystansie był jego rodak Dennis Kimetto (2:02.57).

Maraton w Berlinie: Eliud Kipchoge nowym rekordzistą świata. Niesamowity czas [To już nadczłowiek?]

fot. Berlin Marathon Stream NBC live
fot. Berlin Marathon Stream NBC live

Na połowie dystansu Kenijczyk wykręcił 01:01:06 co pokazuje, że od samego początku jego plan był jasny – atak na rekord świata.

Organizatorzy przed biegiem zapowiadali wydarzenie jako starcie 33-letniego Eliuda Kipchoge z jego rodakiem Wilsonem Kipsangiem, który w roku 2013 w Berlinie okazał się od niego lepszy i w tamtym czasie zrobił rekord świata na poziomie 2:03:23.

Po 15 latach od innego rekordu świata [ Paryż 2003, bieg na 5000m] Eliud wygrywa maraton w Berlinie i przy okazji pokazuje światu, że jest już chyba nadczłowiekiem.

Przed rokiem, przy finale 3-letniego projektu Nike pod hasłem Breaking 2 Eliud już próbował odpowiedzieć światu na pytanie: „Czy człowiek jest w stanie pobiec maraton poniżej 2 godzin” i wygenerował wtedy na dystansie maratońskim czas 2::00:25, ale wynik ten nie mógł być oficjalnie zatwierdzony jako rekord świata, bo nie pozwalają na to przepisy IAAF. Był to bardziej projekt pod badania i rozwój, a Nike z pewnością dostał do swojego centrum naukowego bardzo dużo cennych informacji co do innowacyjności i przyszłości.

Warto Wiedzieć!

Więcej aktualności ze świata biegowego zawsze znajdziesz na naszych kanałach Żyjesz.pl na Facebooku i Instagramie.

 

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed